Nowe mobilne procesory Intel Atom.

Od kilku lat co bardzie złośliwi twierdza że Intel na rynku procesorów mobilnych zaspał. Pytanie czy jest to prawda a może Intel właśnie się obudził i dognił konkurencje.

Intel w tym roku w Barcelonie zaprezentował dwa typy układów.
Pierwszy typ to moduły łączności LTE XMM 7160 (również w wersji ze złączem PCI express) i bardziej zaawansowany Intel XMM 7260, który ma wejść do sprzedaży w drugiej połowie 2014 roku. Producent wyraźnie daje nam tym do zrozumienia że zamierza postawić na technologię łączności w urządzeniach mobilnych czyli nowych modeli smartfonów i tabletów.

Ciekawszą część prezentacji Intela dotyczy jednak nowych modeli procesorów mobilnych Atom o nazwach kodowych Merrifield (Z34XX) i Moorefield (Z35XX), które udało się wytworzyć w 22 nanometrowym procesie technologicznym. Podstawowa cecha która różni oba te procesory to liczba rdzeni. Układ Merrifield (Z34XX) posiada dwa rdzenie, natomiast procesor Moorefield posiada cztery rdzenie. Oba są tak zoptymalizowane aby posiadały jak najniższy poziom zużycia energii oraz dostosowane są do pracy w trybie 64- bitowym. Intel prezentując swoje benchmarki potwierdza że oba układy są równocześnie bardzo wydajne ( wydajność graficzna zwiększyła się prawie dwukrotnie). Są też przystosowane do błyskawicznej współpracy z wspomnianymi wyżej przez mnie modułami łączności LTE i obsługują do 4 GB pamięci RAM LPD DDR3 (taktowanie 533 MHz). Dedykowany system operacyjny to Android 4.4.2. Producent zdradził jeszcze ze procesor Moorefield ma mieć planowaną prawdziwą premierę w drugiej połowie tego roku. W każdym razie zapowiada się bardzo obiecująco skoro Intel nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes