Na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera

Najważniejsze to odpowiedź na pytanie do czego komputer będzie służył. Do grania, do zabawy, do pracy, czy np. do wszystkiego po trochu. Od tego będzie zależeć jego wyposażenie i cena. Dla gracza będzie ważna karta graficzna, procesor, rozdzielczość i przekątna ekranu oraz pamięć i dysk twardy. Do celów biznesowych to duży dysk, ekran, wygoda pracy. Do zabawy i podróży przede wszystkim kompaktowe wymiary, waga, dobra bateria. Warto tu zaznaczyć, że niezły laptop musi kosztować. Jeżeli ma być trwały i dobrze wykonany, będzie kosztował min 3000- 4000 zł. Laptopy z półki do 2000 są raczej nakierowane na przetrzymanie tylko okresu gwarancji.

Jeżeli chodzi o poszczególne podzespoły
Ekran
Warto zwrócić uwagę na rozdzielczości obsługiwane przez matrycę. Czy praca jaką mamy zamiar wykonywać będzie komfortowa. Zakup komputera z ekranem o zbyt dużej rozdzielczości może być niewskazany dla tych , którzy widzą słabiej.
Ważne są również kąty widzenia, jasność i powłoka, którą matryca jest pokryta. Dużym udogodnieniem dla niektórych może być też ekran dotykowy.

Dysk twardy
Teraz w przystępnej cenie, możemy już kupić laptopy wyposażone w dyski hybrydowe SSD + HDD, które pozwalają na dużo szybsze uruchamianie komputera oraz płynność działania systemu przy dużym obciążeniu. Warto zwrócić uwagę na takie rozwiązanie, gdyż jest to znacznie bardziej przydatne niż olbrzymia przestrzeń dyskowa na tradycyjnym HDD.
Karta Grafiki
Niestety układy graficzne oparte na zewnętrznych chipsetach Nvidia czy Ati, to pięta achillesowa komputerów przenośnych. Duża wydajność układów przy braku możliwości dobrego wychłodzenia powodują liczne problemy i awaryjność tych chipsetów. Jeżeli nie mamy zamiaru grać ani obsługiwać programów graficznych lepiej zdecydować się na tańsze i mniej awaryjne rozwiązanie układowe Intel.
Warto zwrócić uwagę na najnowsze procesory intela Core-i5 i Core-i7, które czasem posiadają wbudowany podstawowy układ graficzny. Niestety też potrafią sprawiać niemile niespodzianki

Procesor
Mobilne procesory do laptopa Intel Core i3, i5 oraz i7 są w tym momencie najlepsze. Zakupując któryś z tych procesorów otrzymujemy najwydajniejsze w swojej klasie jednostki obliczeniowe wyposażone w technologię Hyper-Threading i Turbo-Boost. Takie procesory do laptopa posiadają dużą moc obliczeniową na nadchodzące aplikacje i umożliwiają komfortową pracę z obecnymi, inteligentnie zarządzając rdzeniami, a jednocześnie nie wyżyłowując baterii notebooka i nie zamieniając go w piekarnik.
Pamięć RAM
Są to pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis. W tych pamięciach przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy. Pamięć ta zostaje automatycznie wykasowana po odłączeniu zasilania. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt wyposażenia laptopa, gdyż jest to najprostszy i zarazem najtańszy sposób na poprawę wydajności i szybkości działania laptopa, a co za tym idzie komfortu pracy na nim.

Bateria
Wyposażenie laptopa oraz wydajność ma duży wpływ na zasoby energii zmagazynowanej w baterii. Im bardziej wydajny procesor, karta graficzna, technologia wykonania dysku i ekranu tym szybciej ta energia ?ulatuje?. Oczywiście nie bez znaczenia jest pojemność oryginalnej baterii. W akumulatorze tych samych rozmiarów często można spotkać różne pojemności i na to trzeba zwrócić uwagę. Pojemność akumulatora określa się w Ah. Im więcej tym lepiej.

Waga i wykonanie.
Bardzo ważnym aspektem w komputerach przenośnych jest jakość wykonania zarówno podzespołów wewnętrznych jak i obudowy. Niestety im nowszy komputer, tym jest z tym gorzej. Miękka i giętka obudowa nie zabezpiecza właściwie płyty głównej, a co za tym idzie jej awaryjność jest spora. W laptopach rzędu 3000-4000 można powiedzieć, że jakość jest wystarczająca. Za trwałością obudowy idzie, niestety waga.
W komputerach wiodących producentów takich jak np. Apple obudowa jest aluminiowa a bateria stanowi połowę jej zajętości.

Klawiatura i touchpad
Przy zakupie najczęściej nie zwracamy uwagi na takie ?detale?, zachwyceni reklamą sprzedawcy i ładną obudową. Warto jednak usiąść i poklikać. Popracować w internecie, napisać kawałek tekstu.
Są różne rodzaje klawiatur, zróżnicowanych mechaniką, wielkością i układem klawiszy, czy podświetleniem. Zwróćmy uwagę na rozmieszczenie przycisków na klawiaturze i możliwość łatwego wyłączenia gładzika. To mała rzecz, ale przeszkadza przy pisaniu.
Inaczej obsługuje się laptopy każdego z producentów. Między innymi chodzi tu o dostęp do podstawowych funkcji komputera. Włączanie sieci i bluetooth, ustawień głośności czy jasności ekranu
Zupełnie inną funkcjonalność mają np. komputery Apple. Nie każdy umie się w nich odnaleźć

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes