Tablet czy laptop co jest lepsze?

Coraz częściej zadajemy sobie takie pytanie, chcąc zainwestować w nowy sprzęt. Producenci wprowadzają coraz nowsze rozwiązania, a sprzedawcy i operatorzy sieci komórkowych, przekonują nas co może być lepsze.
Czy tablet jest w stanie zastąpić laptopa, czy to tylko przereklamowany gadżet?
Laptop i tablet, to dwa różne urządzenia, które zostały stworzone do innych rzeczy, pomimo że oba są urządzeniami mobilnymi. Laptop jest połączeniem pomiędzy uniwersalnością komputera stacjonarnego a urządzeniem mobilnym, choć stopniowo te różnice producenci próbują zacierać. Laptop Zarówno nadaje się do pracy jak i do zabawy, a w wielu przypadkach może zastąpić komputer stacjonarny, przy okazji pozwalając na pracę z użyciem akumulatora np. w podróży. Tablet natomiast jest urządzeniem stworzonym do mobilności, podróży, przeglądania Internetu czy odtwarzanie plików np. typu filmy oraz muzyka. Może również posłużyć jako czytnik tekstów. Prace twórcze są raczej trudne do realizacji na takim sprzęcie.

Jeżeli chodzi o laptopy, łatwo wymienić ich zalety:
– fizyczna klawiatura ? szybko ją docenimy, kiedy przyjdzie czas na pisanie lub rysowanie na tabletowym -dotykowym ekranie długich dokumentów i tabel o większej objętości. Fizyczna klawiatura pozwala na oszczędność czasu. Nic nie zastąpi klikania wciskanych klawiszy. Pisanie i edytowanie jest przyjemnością i nie męczy.
– większa trwałość ? choć najtańsze laptopy nie są zbyt solidnie wykonane, to i tak charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia, a także zarysowania ekranu, gdyż są zamykane. Mają też lepsze podzespoły: ekran o wyższej rozdzielczości, grafikę, procesor, pamięci, dyski.
– możliwości upgrade ? duża część notebooków pozwala na wymianę dysku twardego, procesora lub zwiększenie pamięci RAM.
– większa uniwersalność i wydajność

Wady
– większe rozmiary oraz złożoność
– dłuższy czas uruchamiania ? choć coraz częściej stosuje się rozwiązania, dzięki którym laptop uruchamia się w kilka sekund. (hybrydowe dyski)
– krótszy czas pracy na baterii.

Tablety

Zalety
– małe rozmiary i niewielka waga ? nawet największe tablety są mniejsze i bardziej kompaktowe niż nawet netbooki. Dzięki temu urządzenia są niezwykle mobilne.
– intuicyjna i szybka obsługa ? systemy na tablety są tak wykonywane, by umożliwiać niekłopotliwą obsługę wszystkich funkcji, za pomocą dotyku.
– poręczność – lepiej sprawdza się przy odczytywaniu i analizowaniu treści ? tablet to podręczne urządzenie do przeglądania stron internetowych, prowadzenia rozmów oraz czytania ebooków. Urządzenie, które łatwo mieć zawsze przy sobie.
– wydajna bateria

Wady
– stosunek wydajności do kosztów i cech mobilności ? w tym przypadku lepiej wypada laptop. Tańsze tablety, ponad to, są bardzo słabej jakości, a system mobilny nie działa dobrze i płynnie.
– ograniczone możliwości ? mobilne systemy operacyjne, nie pozwalają na instalację programów dostępnych na systemy desktopowe. Niewygodne jest również pisanie dokumentów tekstowych, sporządzanie rozbudowanych prezentacji czy praca w programach graficznych.
– słaba wydajność sprzętowa. Nie nadaje się do wyświetlania zaawansowanych programów czy gier. Ograniczenia pojemności dyskowej i pamięci do przechowywania danych.

Na pytanie co jest lepsze, nie ma jednej odpowiedzi. Każdy z nas musi odpowiedzieć na nie sam. Ważne jest dobranie sprzętu do własnych potrzeb i wymagań.
Czasem lepszym rozwiązaniem jest wybranie złotego środka jakim jest Ultrabook z dotykowym ekranem. Jednocześnie wydajnego i komfortowego podczas pracy. Łączy on zalety jak i niestety, wady obu rozwiązań. Choć nadal nie jest tak mobilny jak tablet, ani tak wydajny jak niektóre notebooki, to pozwala na edycję dokumentów przy użyciu wygodnej klawiatury, posiada złącza tak jak normalny laptop i szybko się uruchamia.

Dla studenta np. najlepszy byłby laptop, gdyż na pewno, podczas tworzenia licznych notatek czy sprawozdań z obliczeniami i tabelkami, pisania długich tekstów czy pracy z wymagającymi programami takimi jak: AutoCad czy pakietami MS Office, laptop duuużo lepiej się sprawdzi. Wielu z nich czasem uruchomi lepszą grę lub chce też obejrzeć wygodnie film, podłączając sprzęt do telewizora. Wszystko to przemawia z notebookiem, natomiast do zabawy i prostych gier dla dzieci może warto wybrać tani tablet. Proste zabawy edukacyjne, czy muzyka zupełnie będą wystarczające dla naszych pociech.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes