Dlaczego w laptopach często uszkadzają się dyski twarde

Dysk twardy to, dla nas użytkowników najważniejszy element laptopa. To na nim zapisują się nasze najważniejsze dane. Jednak i dysk ma prawo się uszkodzić jeśli jest ?źle? traktowany.
Jest kilka podstawowych zasad, których należy się wystrzegać by nasz dysk twardy pozostał w dobrej kondycji na długi czas.
Ważne jest, by zdawać sobie sprawę, iż jest to element bardzo delikatny i czuły na każdy ruch laptopa.
Dysk twardy nie lubi przenoszenia i przewożenia gdy laptop jest w stanie hibernacji, uśpienia czy też innych stanów, które na pozór przerywają prace laptopa. Dyski starszych typów posiadają w swym wnętrzu elektronikę, talerze oraz głowice. Niewielkie uderzenie w stanie uśpienia może spowodować jego trwałe uszkodzenie. Dyski nie lubią też uciskania, czyli chwytania laptopa za róg pod którym jest umiejscowiony.
Mocniejsze zamknięcie klapy matrycy laptopa również może doprowadzić do uszkodzeń dysku twardego. Pojawiające się na rynku laptopy są coraz lżejsze, oczywiście dla naszej wygodny, jednak nie oznacza to, że jest to bezpieczne dla dysku czy dla samej płyty głównej. Zazwyczaj dysk twardy jest umiejscowiony pod cienką plastikową obudową, często nie posiadając dodatkowych gumek zabezpieczających, mocniejsze uderzenie w obudowę, gdy laptop pracuje, uszkodzi dysk.
Znamienny w skutkach jest upadek laptopa. Jeśli dojdzie to takiej sytuacji, gdy laptop jest włączony możemy być pewni, że dysk będzie kwalifikował się do wymiany a dane mogą zostać utracone. Wtedy pozostaje nam odzyskiwanie zawartości dysku.
W wielu przypadkach uszkodzeń dysków dochodzi do nich poprzez uszkodzenia mechaniki wynikające z czasu pracy dysku. Jeśli dany dysk służy nam klika lat to wszelkie jego niepoprawności są jak najbardziej naturalne. Wynika to z jego eksploatacji.
Jeśli chcemy aby dysk twardy służył nam przez klika lat musimy na niego uważać.

Comments are closed.

BizStudio by Sketch Themes